Medlemmar i Gripen PK har utbildat sig i dynamiskt skytte.

De senaste två helgerna har ett gäng av Gripens medlemmar utbildat sig i dynamiskt skytte.

Detta föregicks av av en period av intensiva självstudier, och egna förberedelser beträffande utrustning och mental träning.

Deltagarna har fått kämpa riktigt hårt, och grillats både psykiskt och fysiskt under hela kursen. Även av solen som stekte hela utbildningen. Och mycket skytte blev det.

Ett mycket stort stöd fick dom av klubbens befintliga dynamiska skyttar, som osjälviskt ställde upp och byggde banor, snickrade målställ och väggar, kånkade material och stöttade under utbildningen med sin närvaro och goda råd. En helt fantastisk insats, som verkligen imponerade på våra externa instruktörer, som aldrig sett något liknande tidigare. Det är verkligen teambuilding det!

Några av dessa är nytillkomna medlemmar från andra föreningar, som redan har visat hur bra de passsar in i klubbens gemenskap, både inom det dynamiska och nationella verksamheten. Varmt välkomna är dom.